Beton

A betonkészítés során felhasznált anyagok:

— a betont alkotó anyagok (cement, víz, beton-adalékanyag és beton-adalékszerek),
— a betonba kerülő betonacél,
a beton-zsaluzat anyagaként felhasználandó építófa és
— a beton-zsaluzati elemek rögzítésére szolgáló kötőelemek.

A cement a beton legfontosabb és egyúttal legdrágább alkotóanyaga A cement a beton kötőanyaga; vízzel megkeverve a hozzákevert beton-adalékanyagot mind levegőn, mind pedig víz alatt vízben oldhatatlan, kőszerű, szilárd testté egyesíti. Legfontosabb jellemzői, amelyek gyakorlati felhasználhatóságát meghatározzák: a fajtája és a kötőereje. A cement fajtája összetételéből és gyártástechnológiájából adódó jellemző.

A lakossági építkezéseken számításba jövő hazai cementfajták:
— a portlandcement,
— a kohósalak-portlandcement,
— a pernyeportlandcement és
— a szulfátálló portlandcement.

A portlandcement elsősorban a vasbeton szerkezetek betonjának a kötőanyaga. Erőteljes kezdeti szilárdulás és csekély utószilárdulás (28 napon túli) jellemzi. A hidegre kevésbé érzékeny, azért hideg időben előnyösen alkalmazható.

A kohósalak-portlandcement 20, ill. 40% kohósalakot, a pernye portlandcement legfeljebb 10, ill. 20% pernyét (porszénhamut) tartalmaz. Ezeket a cementeket a kezdeti lassúbb szilárdulás jellemzi, utószilárdulásuk azonban jelentős. A hűvösebb időjárásra érzékenyek, ezért téli időben gondoskodni kell a bedolgozott beton megfelelő hőszigeteléséről. A szulfátálló portlandcement elsősorban szulfátos talajvízbe kerülő betonszerkezetek kötőanyaga.

A kötőerőt a cementből készült szabványos próbatest 28 napos nyomószilárdsága jellemzi. A kötőerő alapján a hazai cementeket négy szilárdsági osztályba sorolják: 550-es, 450-es, 350-es és 250-es. Ezek közül a lakossági építkezéseken elsősorban az utóbbi kettő jön számításba. A C 12 (a régi B 200-as) és az ennél kisebb szilárdsági jelű betonok készítéséhez a 250-es cement felhasználása a leggazdaságosabb.
Ezt a cementet azonban nem, vagy csak ritkán gyártják. A hazai cementek előírt szilárdságáról és szilárdulási üteméről, valamint gyártási helyéről tájékoztat. A hazai cementeken kívül külföldi cementek is forgalomba kerülnek. A külföldi cementeket az Építésügyi Minőségellenőrző Intézet (ÉMI) vizsgálata alapján sorolják valamelyik szilárdsági osztályba. Ézért a külföldi cementeket csak a vonatkozó minőségi bizonyítvány ismeretében szabad felhasználni.

• A cement fajtája rövidítéssel is megnevezhető:
: portlandcement pc,
kohósalak-portlandcement kspc,
pernyeportlandcement ppc.
A zsákolt cement csak eredeti gyári csomagolásban szállítható a felhasználás helyére. Minden egyes cementzsákon rajta kell lennie a következőknek:
— a cement megnevezésének,
— a gyár nevének,
— a bruttó tömegnek (50 kg) és
— á gyártás napi bélyegzőjének.