Beton

A finom eloszlású agyag-iszap megtűrhető mennyisége A beton-adalékanyag homokrészében a lakossági építkezéseken leggyakrabban előállított C 10-es és C 12-es szilárdsági osztályú betonok esetében max. 6 térfogatszázalék lehet. Az agyag-iszap tartalom egyszerű vizsgálattal, gyorsan meghatározható. A 0,7… 1,0 1 űrtartalmú, csavaros fedővel ellátott befőttesüveget félig megtöltjük a vizsgálandó beton-adalékanyaggal, amelyből előzőleg a 4 mm-nél nagyobb szemcséket eltávolítottuk. Ezt követően a befőttesüveget 3/4 részig feltöltjük vízzel. Az üvegre csavarjuk a fedőt, majd az üveg fejtetőre állított, később vízszintes helyzetében a homok és a víz keverékét egy percig alaposan összerázzuk. Az egy perc elteltével az üveget gyors mozdulattal függőleges helyzetbe hozzuk, majd vízszintes alapra helyezzük és a keveréket egy órán át ülepedni hagyjuk. Az egy óra elteltével, mérőeszköz segítségével lemérjük a homok tetejére ülepedett, eltérő színű agyag-iszap réteg vastagságát, valamint a homok és az agyag-iszap réteg együttes magasságát.

Az agyag-iszap tartalom alapján A beton-adalékanyagot minőségi osztályokba sorolják. A minőségi osztályok jelölése: P, Q, R és S. A folyamból kotort homokos kavics kevésbé szennyezett, mint a bányából kitermelt. A megengedettnél nagyobb mennyiségű agyag-iszap A beton-adalékanyagból mosással eltávolítható. A szerves szennyeződés (pl. termőföld) nagyon káros. Már 1%-nyi mennyiség is betonkészítésre alkalmatlanná teszi A beton-adalékanyagot. Kétség esetén az ilyen anyagot csak laboratóriumi vizsgálat kedvező eredménye alapján használjuk fel. A szerves anyag, az agyag-iszap rögök és az agyag-iszappal bevont szemcsék mennyisége alapján A beton-adalékanyagot tisztasági osztályokba soroljuk. Jelölésük: TT, T és TO.

A TT jelű osztályba sorolt beton-adalékanyag a legtisztább, a TO jelű használatát kerüljük. A szemszerkezet mint összefoglaló jellemző magában foglalja a szemcsealak és szemcsefelület, valamint a szemmegoszlás jellemzőit. Az alak és a felület jellemzésére a következő meghatározásokat hasz-
náljuk:
— gömbölyded szemcséjű (görbült felület, feltűnő élek nélkül, a törési felület a felszín felénél kisebb),
— szögletes szemcséjű (többnyire sík lapok, kifejezett élekkel),
— sima felületű (pl. folyami kavics),
— érdes felületű (pl. zúzottkő).